سلام مجدد. چرا داوود با دو واو ...

با سلام به همه ی دوستان<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

تحمل دوری ی شما را نداشتم. برگشتم. همان طور که گفته بودم. همان طور که گفته بوديد. اميدوارم از اين به بعد مرتبن با هم باشيم و از شعرها و مقاله ها و نقد و نظرهای هم استفاده کنيم.

* * *

مقاله ی «چه گونه نوشته ايد، چه گونه بخوانيم؟» را برای تاليف کتاب های درسی فرستادم. در جواب من نامه ای نوشتند که عين متن ـ با رعايت رسم الخط ـ را در زير می آورم:

 

باسمه تعالی

 

جناب آقای داوود(داود)ملک زاده

 

با سلام و سپاس و احترام

     نامه تان همراه با مقاله ی «چگونه نوشته ايد، چگونه بخوانيم؟» دريافت شد از دقت نظر و نکته يابی های ژرف و دقيق تان صميمانه سپاس گزاريم.

     حق با شماست. رسم الخط دارای مشکلات جدی هم در کتاب های درسی و هم در نگاه وسيع تر در حوزه ی نوشتن فارسی است.

     هم اکنون برنامه ريزی جدی برای رسيدن به رسم الخط روشن و نظام دار آغاز شده است اين نکته نيز گفتنی ست که در بخشنامه ای بحث دو املايي نيز طرح شده است يعنی دو شکل نوشتن درست باشد مثلاً سرهم نويسی يا جدانويسسی برخی کلمات يا دو شکل نوشتن کلماتی مانند"جرأت و جرئت" ، "بی آن که" هر دو درست است. داود نيز همين گونه که نوشته شد درست اشت. در قرآن نيز، همين شکل نوشته شده است [!!] البته اگر در شناسنامه "داوود" نوشته شده باشد ضبط شناس نامه ای بايد حفظ شود.

 

با تشکر مجدد ـ موفق تر باشيد

گروه زبان و ادبيات فارسی

دفتر برنامه ريزی وتاليف کتب درسی

***

     با توجه به اين نامه و کتاب «راه نمای املا و دستور العمل تصحيح آن» نوشته ی «دکتر حسين داو[و]دی» ، و تصميی که مدت ها بود داشتم مقاله ای در 5 بند تنظيم کردم که در آن ها در باره ی اين موارد بحث کرده ام. برای اين که مقاله زياد طولانی نشود و بتوانيم درباره ی آن ها بحث کنيم ؛ به مرور بخش هايي از اين مقاله را در وب لاگ می آورم.

 

چرا داوود با دو واو صحيح است؟!

 

داوود ملک زاده

صفر

     زمانی در يک کنفرانس دانش‌گاهی و برای درس آيين نگارش فارسی ـ در اثبات واوهای داوود ـ  اين گونه  به زبان ساده نوشتم: «...کلمه ای مثل"صابون"، بر وزن "داوود" را در نظر می گيريم و آن ها را با هم مقايسه می کنيم. "صا= دا" و "ن= د". از هر کدام از کلمات دو حرف می ماند، "بو" از صابون و "وو" از داوود. حالا واو را از صابون حذف می کنيم و کلمه را به ضم ِ "ب" می خوانيم:"صابْن". چيزی غير از اين نمی توانيم بخوانيم. به همين ترتيب از داوود "واو" دوم را حذف می کنيم، داريم:"داوْد" يا "داوُد". حال وقتی واوها به اين دو کلمه اضافه کنيم؛ صددرصد با اولی متفاوت است. يعنی "صابن" چاهار حرفی با "صابون" پنج حرفی يکی نيست و يک جور خوانده نمی شود و به طور يقين با هم فرق دارد. تفاوت اين دو کلمه در همان "واو"ی است که در يکی نوشته می شود و در ديگری نه. مخلص کلام اين که ما نمی توانيم بنويسيم "صابن" و بخوانيم "صابون". هم چنين است "داود" و "داوود". در اين جا هم نمی توان نوشت "داود" و آن را با اشباع و به غلط خواند "داوود"

 

/ 35 نظر / 111 بازدید
نمایش نظرات قبلی
peymanberenji

سلام/ بسته و امانتی بدستت رسيد؟؟؟

saied tabatabaee

آقای ملک زاده عزيز متاسفانه نقدهای شما به دست ما نرسيده است لطفا مجددا نقدها را به آدرس والس ارسال کنيد. با تشکر و در ضمن تا ۱۰ اسفند ماه برای ارسال نقدها فرصت داريد.

آیدین مسنن

هی کجايی آستارايی بی وفای ......البته در اين نقطه چين ها هيچ گونه فحش مشکوک و حساسيت زايی وجود ندارد.سری بزن.بقيه فحشها بماند برای بعد که ديدمت.موفق باشی.

آرش

شیر-مردان و ببر-زنان به ما هم سری بزنید.

saied tabatabaee

داوود عزيز متنت را برای من ايميل کن تا در جايزه قرار بدهم ولی لطفا سريع... با سژاس

سید مهدی موسوی

سلام عزيز! با مطلبي تحت عنوان ‹من و محمدرضا گلزار و جنيفر لوپز و دوستان› به روزم!!!!! حتما سر بزن!

davood marandi

dooste aziz, az fara no kardanam mamnoonam! bloge man ro ham bebin