دو واو ـ داوود ملک‌زاده

در این وبلاگ، اشعار، نقدها و اخبار کتاب مربوط به داوود ملک‌زاده منتشر می‌شود.

نقدی دیگر بر آستارا

مروری بر «آستارا؛ تنها بندر بی‌کشتی» اثر داوود ملک‌زاده

دراز می‌کشی بر پلاژی در ساحل خزر

احسان براهیمی

 «آستارا؛ تنها بندر بی‌کشتی» نام سومین مجموعه‌ی شعر از داوود ملک‌زاده است که در سال 1392، از سوی انتشارات نگاه، منتشر شده است.

داوود ملک‌زاده، شاعر جنگل و دریا و عاشقانگی‌هاست. در  بسیاری از شعرهای این مجموعه، حال و هوای شاعر با نشانه‌های طبیعت پیوند خورده و با ارجاع کلمات به بیرون از متن، جریانات معمول زندگی، با زبانی ساده اما شاعرانه گفته می‌شود:

«(شب، خارجی، ساحل)

دراز می‌کشی بر پلاژی در ساحل خزر

لحاف ترد و خنکی

به روی‌ات می‌ریزد

                       باد.»  ص 37

شاعر «آستارا؛ تنها بندر بی‌کشتی» در برخی از شعرهایش، عشق‌ها و آرزوها را به سمت حسرتی عریان و نتیجه‌گیری در متن می کشاند که تاویل‌پذیری را برای مخاطب پایین می‌آورد و فضای شاعرانه را به سمت نثر می‌کشاند:

«... آه،

چه طالع بی‌مقداری

هیچ یک از این‌ها نی‌ستم

اشرف مخلوقات‌ام‌

عاجز عاجز

با حسرتی تمام نشدنی.» ص 88

یکی از مباحث مهم در شعر، فرم است که از به هم پیوسته‌گی عناصر مختلف در ترکیب عمومی به وجود می‌آید. هر خواننده‌ی برخوردار از توانش ادبی، ساختمان شعری را مورد قبول می‌داند که اگر کلمه‌ای را از متن، حذف و یا اضافه کند،  ساختمان فرو بریزد.

داوود ملک‌زاده شاعر توانایی است اما در شعرهای این مجموعه به انسجام ساختاری مطلوب نرسیده است. با این‌که گاهی از ارتباط کلمات در به وجود آمدن فضای مورد نظر استفاده کرده است:

«مثل سربازی گم‌نام

ـ که با عشق به وطن ـ

به جبهه می‌رود

دوست‌ات دارم،

مثل سرباز وظیفه

ـ که مجبور است بجنگد ـ

دوست‌ات دارم.

تو

مین میدان‌های جنگی هستی

که یک روز به جای دشمن

زیر پای من

منفجر می‌شوی.» ص 5 و 6

با این‌که ملک‌زاده، شاعر حسرت‌های بارانی است ، گاهی ازلذت‌های ساده می‌گوید و مخاطب را برای دگرگونه دیدن دنیا دعوت می کند:

مثل طعم بستنی در کافی‌شاپ خاطره

«مثل عکسی از دوران مدرسه

مثل برگه‌ی تشویقی‌ی پادگان

مثل پُک سیگار بعد از شام

مثل ِ ...

مثل شب شعر من و تو و او

خنده‌هایی آمیخته با گریه و سنج...

کجای دنیا قشنگ نی‌ست؟ بگو!» ص56

یکی دیگر از مولفه‌های این مجموعه، طنزی‌ست که در زبان برخی از شاعران خطه‌ی شمال ایران وجود دارد و بیش‌تر تحت تاثیر شعرهای فرانو از اکبر اکسیر می‌باشد. طنزی رندانه و پنهان که انسان اهل اندیشه را به تامل وادار می‌کند و جریانات در متن، شوخی‌شوخی، جدی می‌شوند:

«پدرم می گفت:

یک موی تو را به دنیا نمی‌دهم

و هر ماه مرا به سلمانی می‌برد!»  ص62

تشبیه و تشخیص در شعرهای ملک‌زاده موج می‌زند. راوی یا شاعر در متن، برای عینیت بخشیدن به کسالت احساساتی که نسل سوخته را هم گرفتار کرده است، دست به دامن اشیای پیرامون می‌شود و در ناکامی خویش از جهان، به گفت‌وگوی درون می‌پردازد:

«مثل قلیانی با زغال خاموش

کام نمی دهد این معشوق

نه دل می‌برد

و نه دلی برای بردن دارد

روی نیمکت بی‌جان

خمیازه موی دماغ می‌شود

چشم می‌دوانم به دور و بر

یک نفر بیاید مرا و دل‌ام را بدزدد.» ص 64

شاعر «آستارا تنها بندر بی‌کشتی» وقتی که تخیل را در خدمت فضاسازی به کار گرفته است به سمت موفقی از چه‌گونگی در شعر و نه تنها چه گفتن پیش می‌رود:

« نه،

نمی‌توانم چشم بپوشم

از گناهی که تو باشی

حتا اگر خدا

یک ستاره‌ بالای اسم‌ام بگذارد.

من شاگرد ناخلف جهان‌ام

با مبصری مهربان

که هر ساعت

مرا سرهنگ دوزخ می‌سازد

و تا دربان نیامده

حساب‌ام پاک می‌شود.» ص 27 و 28

با آرزوی موفقیت برای داوود ملک زاده‌ی عزیز!

 

چاپ‌شده در ادب و هنر روزنامه‌ی اطلاعات به تاریخ 26 آذر 92

فایل پی‌دی‌اف نقد: http://www.ettelaat.com/etHomeEdition/Tuesday/m6.pdf

+ داوود ملک‌زاده ; ٢:٤٤ ‎ق.ظ ; ٢٧ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()

نقدی بر آستارا

معرفی‌ مجموعه‌ی شعر «آستارا؛ تنها بندر بی‌کشتی»، داوود ملک‌زاده، انتشارات نگاه، 1392

آبی و آفتابی مثل شعر

اکبر اکسیر

* کاش شعر وشاعری در ایران زیر پوشش اداره‌ی شیلات قرار می‌گرفت و متخصصین دل‌سوز و کاربلد شیلات، دفتری به نام اداره‌ی شعرات داشت و مثل تکثیر و پرورش بچه‌ماهی‌های شاعران جوان، ما را تحت حمایت خود قرار می‌داد و از این همه نیروی جوان و خوش‌فکر استفاده می‌نمود و دریای شعر ما را سرشار از ماهیان گوناگون می‌کرد. اداره‌ی شیلات وقتی که فهمید کشتی‌های صیادی‌ بنادر خزر، ماهیان نقره‌ای‌ ریزنقش کیلکا را قتل‌عام کردند ـ که غذای اصلی‌ ماهیان خاویاری بود ـ وقتی فهمید صید بی‌رویه‌، نسل ماهیان خزر را نابود کرد و از این خاویار، این طلای سیاه دریای خزر خبری نی‌ست، تأسیس حوضچه‌های پرورش ماهی پرداخت و با حفظ و حراست گارد ساحلی آن‌ها را روانه‌ی دریا کرد تا خزر از نعمت خدادادی بی‌نصیب نماند.

شاعران جوان، سرمایه‌های ادبی‌ ـ فرهنگی ایران عزیز هستند. انصاف نی‌ست تلاش این همه شاعر در انزوای شهرستان‌ها با یأس و نومیدی گره بخورد و به مرور زمان فراموش شود یا بر اثر بی‌توجهی‌ نهادهای فرهنگی، این بچه‌ماهی‌ها به جای رسیدن به دریا در مرداب‌های راکد به قورباغه بدل می‌شوند و به آوازهای ذوزنقه دل‌خوش کنند.

کاش شعر و شاعری در این مرز پرگهر، زیر پوشش سازمان بیماری‌های خاص و بهزیستی بود و هر شهر، یتیم‌خانه‌ای داشت و آن‌ها را تحت سرپرستی‌ خود قرار می‌داد و با انواع کمک‌های مادی و معنوی، آن‌ها را می‌نواخت و در چاپ و پخش شعرهای ناب‌شان می‌کوشید و برای هر کتاب موفق آن‌ها، مستمری‌ خاصی در نظر می‌گرفت، تا سرزمین حافظ و سعدی و فردوسی و مولوی و خیام و ... جانشینان برتر خود را می‌شناخت؛ خانواده‌ها به شاعران جوان‌شان افتخار می‌کردند و هر محله‌ای به نام یک شاعر شناخته می‌شد.

شعر، نماد شعور ایرانی است و شاعران جوان اگر شناخته شوند و معرفی‌ همه‌جانبه‌ای از آن‌ها به عمل آید، شعور فرهنگی‌ ایرانیان را به اقصا‌نقاط جهان می‌پراکند. هنوز هم دیر نشده است؛ می‌توان بدون خط‌کشی‌های محفلی، برای شناساندن این صداهای نجیب، برنامه‌ریزی کرد. در بین تمام هنرها و مشاغل، تنها شعر و شاعری‌ست که بی‌سرپرست در جامعه رها شده است. یک عمر خودسوزی و شعرسازی و محرومیت، هیچ دست‌مزدی را به همراه ندارد؛ هیچ شاعری نمی‌تواند ادعا کند که شغل شریف‌اش شاعری است چرا که شاعران شریف، همیشه شرمنده‌ی اهل و عیال بوده‌اند.

* شاعران جوان امروز با هزار مکافات، مجموعه‌شعری چاپ می‌کنند؛ با هزار مکافات به دست مخاطب می‌رسانند تا به چشم بیاید و تشویق شود. هر دفتری از این عزیزان، آینه‌ی شعور جوان ایرانی است که باید عزیزش بداریم و اگر استعداد و لیاقت این جوانان دیده نشود، نشاط فرهنگی‌ جامعه می‌پژمرد. با جوانان شاعر فراوانی آشنا هستم هر یک از دیگری فرهیخته‌تر به اندازه‌ی دو برابر عمرشان مطالعه دارند و شعر خوب نوشته‌اند. یکی از این جوانان نیک‌گهر از آستارای خودمان است؛ «داوود ملک‌زاده» با چاهار کتاب شعر و چاهار هزار فکر بکر، جوانی‌ خود را به پای شعر و فرهنگ گذاشته است، بدون این‌که جوانی کرده باشد. ه‌زمان سردبیر و شاعر و نویسنده و معلم بوده است. شاعران جوان زیادی را به جامعه‌ی ادبی معرفی کرده است. در معرفی‌ شعر فرانو یک‌تنه کوشیده و حالا خود، شاعر مستقلی شده است. نشریه‌ی ادبی‌ «بلم» را در دوران دانش‌جویی منتشر کرده و حالا نشریه‌ی استانی‌ «خط آخر» را با ویژه‌ی ادبی‌ «سیزده»، سردبیری می‌کند. یک‌پارچه آتش است؛ یک‌پارچه شور و شوق و شعور. به اندازه‌ی شاعر پیر زحمت کشیده است. ستایش این جوان عرصه‌ی مطبوعات و فرهنگ و ادب، ستایش شعور انسان والای هزاره‌ی سوم است و تحسین و تقدیر از یک عمر تلاش فرهنگی.

داوود ملک‌زاده این‌بار از سوی انتشارات ادب‌پرداز نگاه، مجموعه‌ی شعر «آستارا؛ تنها بندر بی‌کشتی» را به دوست‌داران شعر ملموس و ساده‌ی امروز تقدیم نموده است. سیزدهمین مجموعه از سری‌ «نگاه تازه‌ی شعر ـ انتشارات نگاه» حرفی برای گفتن دارد. شعرهای این کتاب را بی‌حب و بغض بخواینم و به طبیعت شعر جوان، ایمان بیاوریم:

مثل سربازی گم‌نام

ـ که با عشق به وطن ـ

به جبهه می‌رود

دوست‌ات دارم،

مثل سرباز وظیفه

ـ که مجبور است بجنگد ـ

دوست‌ات دارم.

تو

مین میدان‌های جنگی هستی

که یک روز به جای دشمن

زیر پای من

منفجر می‌شوی. (اجباری، ص 5)

در شعر اجباری شاعر از خود و از سن و سال خود می‌گوید و هم‌ذات‌پنداری‌ مخاطب جوان را برمی‌انگیزد. روایت خطی‌، وقتی تبدیل به انفجار می‌شود که شاعر هوش‌مند به فینال غیرمترقبه‌ای می‌رسد و خوش‌فکری‌ شاعر امروز، عیان می‌شود.

داوود ملک‌زاده در شعر بازپرس، آشنایی‌زدایی کرده است. سطر به سطر ما را با ترکیب‌های غافل‌گیرکننده‌ای به دنبال خود می‌کشد، بدون آن‌که دست به چشم‌بندی و آکروبات بزند، خیلی ساده و راحت شعرش را تمام می‌کند، بدون آن‌که بدانیم ذهن کلیشه‌ی ما را در سطر اول محکوم به تفکر و تأمل کرده است:

حتا از پنجره‌ی توالت دادگستری

می‌توانم آسمان را ببینم

که نیمی از آن را

ساختمان زندان اشغال کرده

و نیمی دیگر

آبی و آفتابی است. (دادگستری، ص 33)

داوود ملک‌زاده چهره‌ی آشنای شعر جوان، اگر به شعر ساده‌ی کوتاه با طنز نهان بپردازد از نام‌های ماندگا فرداست. امید که حرف‌های مرا پدرانه تلقی نکند:

پدرم می‌گفت:

«یک موی تو را به دنیا نمی‌دهم»

و هر ماه مرا به سلمانی می‌برد! (قسم، ص 62)

برای داوود و مجموعه‌ی جدیدش موفقیت آرزومندم. امید که مثل آسمان آستارا همواره ببارد!

 

* چاپ‌شده در ادب و هنر روزنامه‌ی اطلاعات، 7 خرداد 92

+ داوود ملک‌زاده ; ٤:۳۳ ‎ق.ظ ; ۱٤ آذر ۱۳٩٢
comment نظرات ()